Співпраця зі США

Співпраця з СШАСпівпраця зі США.

Космічна галузь завжди штовхала прогрес. Якщо країна є космічною державою, то її наука і технології неминуче прогресують. До недавнього часу Україна була державою, за допомогою якої вироблялося до 10% всіх стартів космічних ракет. І це був хороший показник. Завдяки роботі космічної галузі (а найбільше підприємство було «Південмаш»), з Україною укладали багатомільйонні контракти. Були спільні проекти з Росією, США, Бразилією та Євросоюзом. Але за останні роки все поступово зникло.

Співпрацю зі США з постачання блоків і двигунів для американських ракет призупинено. Бразилія відмовилася вести подальшу спільну розробку нового ракетоносія. Розвиток «Морського старту» також не виглядає сильно активно. Та й з Росією всі зв’язки в космічній галузі практично припинено. А без активної роботи й нових розробок прогресу не буде — настане регрес.

Оскільки нема замовлень і роботи, то і найбільше космічне підприємство «Південмаш» не отримує дохід. Для нього замаячила перспектива закриття. На думку екс-президента України пана Кучми, якщо «Південмаш» закриється, то це означатиме вихід України з клубу космічних держав. А відтак, втрату технологій, кваліфікованих кадрів і перспектив на самостійне освоєння космосу.

Такий стан справ може вплинути і на всю економіку. З відходом з господарської діяльності космічних компаній перестане розвиватися наука, а це означатиме, що сучасні технології доведеться купувати з-за кордону. Власних прогресивних розробок просто нікому буде робити.

Сьогодні космічну галузь фінансують вельми скромно. На рік туди витрачають близько 60 мільйонів гривень або близько 3-х мільйонів доларів. З такими крихтами не те щоб розвиватися, навіть виживати важко.

Щоб не відстати від прогресу, необхідно більш активне втручання держави в космічну галузь. Саме сюди можна залучити іноземні інвестиції, до того ж вельми успішно. Українська космонавтика давно і добре себе зарекомендувала, тому фінансисти Заходу погодяться вкласти в неї свої кошти. Потрібно тільки активно попрацювати уряду і забезпечити гарантії вкладень. А космічна галузь може потягнути вгору і всю економіку, адже гроші там крутяться чималі.

Тоді не потрібно буде ходити світом з проханням про допомогу у фінансуванні. Якщо держава здатна запускати ракети в космос, то її сприйматимуть, як сильну і самодостатню країну. А значить, і довіри до неї буде значно більше.