Неймовірний світ геніального Террі

Террі Пратчетт відомий вузькому колу читачів. А хто про нього знає, безмежно люблять автора, залишаючись його відданими шанувальниками. Сер Теренс Девід Джон Пратчетт — англійський письменник. Найбільшу популярність йому приніс цикл сатиричного фентезі про Плаский світ. Сумарний тираж його книг склав близько 50 мільйонів екземплярів.

У своїх книгах письменник створив досконале місто — Анк-Морпорк, що знаходиться не де-небудь, а на Плоскому світі. У цьому світі все не так, як прийнято вважати: центр планетоїда називається Пупом, а спочиває він на 4 слонах, які, в свою чергу, стоять на спині у Небесної черепахи — А’туіна. Велетенське земноводне повільно і величаво борознить безмежні простори космосу в той час, як на поверхні Плаского світу вирує життя. Там живуть люди, перевертні, гноми, тролі, собаки, що вміють говорити та людина з качкою на голові, вампіри та зомбі.
Пристрій Анк-Морпорка не можна назвати досконалим в повному розумінні цього слова, але він максимально наближений до даного поняття. Керує містом-державою Патриций лорд Вітінарі, у його підпорядкуванні знаходяться Варта, Гільдії і вершки суспільства. Щодо Гільдій розмова окрема: це особливі професійні спілки, які об’єднують під своїм дахом людей з певними інтересами. У місті є Гільдії:
• чарівників
• злодіїв
• вбивць
• швачок
• жебраків
• клоунів
• алхіміків
• законників
Всього їх близько трьохсот, деякі з них встигли протриматися всього кілька днів. Є персонажі, які в жорсткі умови ремісничих цехів не вписуються — капітан Ваймс (незабаром лорд і герцог), напівбожевільний винахідник Леонард Щеботанський і, звичайно ж, сам Вітінарі, в минулому успішно закінчив навчання в Гільдії Вбивць.
Як в кожному місті, в цьому постійно щось відбувається: пограбування, заколоти, воцаріння забутих культів, річниця битви в Кумській долині, війна з Клатчем або розпродаж напівїстівних продуктів у Себе-Ріжу-Без-Ножа Достабля — геніального комівояжера Анк-Морпорка. Там водяться дракони, але не справжні, величезні, а болотні, проте, здатні видихати полум’я. А ще в тамтешній варті служать різні видові меншини: тролі, гноми, зомбі, горгулі, вервольф, вампір, ліліпут і справжній голем.
Завдяки чітко спланованій організації, гігантське місто працює як збалансований механізм швейцарського годинника: кожна деталь має своє певне призначення, несе конкретний зміст. Вперше за час існування Анк-Морпорка при Вітінарі злочинність стала організованою, тобто контрольованою: злодії і вбивці діють на підставі довгострокових ліцензій, невмотивовані кримінальні діяння суворо караються самими Гільдіями. У Гільдії законників головує адвокат-зомбі, прекрасно обізнаний про всі казуси і правил та прецеденти. А в Гільдії чарівників в бібліотеці служить справжнісінький орангутанг, який вважає себе антропоїдом і вкрай негативно реагує, якщо його називають мавпою.
Гноми виспівують пісні про золото, носять бороди, залізні шоломи й сокири, вважаючи, що відбивна зі щура краща за добре просмажений біфштекс. Періодично вони б’ються між собою, з людьми і тролями, яких вважають ожилими шматками каменю. А в Нічний Варті служить справжнісінький нащадок останнього короля, за сумісництвом чоловік, вихований гномами, що носить ім’я Моркоу Железобетонссон.
Всі книги про Плаский світ тонко просякнуті сатирою. Вона утворює канву розповіді. При бажанні можна легко провести паралелі між вигаданим та реальним світом: войовничі гноми схожі на вікінгів, тролі — на негритянських гангстерів, а сам Анк-Морпорк поєднав в собі риси Лондона, Нью-Йорка і більшості великих мегаполісів. Все інше кожен може домислити для себе сам, уважно читаючи книги серії.

Такий він, прекрасний і неймовірний світ, створений фантазією геніального Террі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *