Кава про Міфи

Кава, кава, кава… Як мало в цьому слові букв і як багато запаху й смаку. А ще багацько в каві є властивостей і всяких речовин. Напій, виготовлений із смажених кавових зерен, супроводжував людей протягом багатьох століть. За цей час навколо нього виникло багато різних міфів, в які ми віримо донині. Ми опишемо основні з них та схарактеризуємо справжні впливи на організм людини напою, який є другою за об’ємами споживання речовиною на Землі після води.

Збільшує ризик гіпертонії

Сучасна наука підкреслює, що найпопулярніший з «кавових міфів» може нести в собі частку правди за умови значного збільшення кількості споживаної кави. Навіть якщо ви страждаєте коронарними порушеннями, вживання двох філіжанок кави в день не повинно бути загрозою для життя і здоров’я (звичайно, в разі будь-яких сумнівів необхідно проконсультуватися з лікарем). Важливо відзначити, що для людей, які регулярно п’ють навіть по шість філіжанок в день відзначається тільки незначне підвищення кров’яного тиску або воно не підвищується взагалі. Нагадаємо, що в даний час Всесвітня організація охорони здоров’я розглядає 200-300 мг кофеїну — що відповідає 2-3 філіжанкам кави — в якості цілком безпечної добової дози.

Шкода для серця

Сьогодні наука говорить про зворотне. Вчені з Денверського державного університету чи інституту кардіологічних досліджень презентують додаткові докази того, що кава може навіть захистити від ішемічної хвороби серця, зупиняти атеросклеротичні ураження і знизити ризик серцевого нападу або інсульту. Виведення магнію і кальцію теоретично можливе. Врешті-решт кава, як і будь-яка інший сечогінний засіб, збільшує втрату різних елементів. Однак це може мати якесь значення тільки при вживанні дуже великої кількості напою. До шести філіжанок кави в день для здорового організму не веде до втрати занадто великої кількості цих цінних речовин. До речі, додамо, що в каві міститься магній (в одній філіжанці налічується близько 5% добової дози).

Напій зневоднює

Як зазначено вище: цей вид дії має абсолютно кожен напій з сечогінним ефектом. Однак, як показали останні дослідження, ця дія м’яка і здебільшого кава не викликає значного зниження кількості рідини в організмі. Вживання кави — особливо в розумних дозах — не викликає жодного ризику зневоднення.

Шкодить печінці

Що стосується шкідливого впливу кави на печінку, то сучасна медицина заперечує цей міф. Виявляється, що кава може справити позитивний вплив на цей орган, а саме захистити від фіброзу і цирозу. Випробування, проведені Світовим фондом досліджень раку, показали, що вживання лишень одного стакана кави в день знижує ризик захворювання на рак печінки на 14%. Американський інститут досліджень раку (AICR), включив його в список напоїв, які завдяки багатству антиоксидантів захищають наше здоров’я. Дослідники відзначають, що мова йде не тільки про печінку. Кава також може захистити від раку молочної залози, передміхурової залози, шкіри та інших видів раку.

З молоком корисніше

Подейкують, що кава корисна з молоком. Це не зовсім так. Додавання молока призводить до зв’язування біодоступних поліфенолів, катехінів і хлорогенової кислоти. Як результат — зниження антиоксидантних властивостей. Додамо, що додавання цукру або будь-якого жиру в настій дає аналогічний ефект.

Допомагає протверезіти

Якщо ви сп’яніли і хочете пошвидше протверезіти, не факт, що кава вам поможе. Так, вона стимулюватиме центральну нервову систему і покращуватиме концентрацію, але це всього лиш ілюзія. Кава не має жодних властивостей, які нейтралізують дію алкоголю. Сп’яніла людина після випитого горнятка кави може відчувати себе більш сконцентрованою щодо різних видів діяльності (наприклад, керування транспортними засобами), натомість виникає небезпека, бо ж насправді людина в цей час не є тверезою.

Проблеми зі сном

Стимулююча дія кофеїну досягає свого апогею приблизно за 30 хвилин після вживання. У подальшому її дія поступово слабшає. Залежно від дози та індивідуального обміну речовин організму, через 3-5 годин весь кофеїн повинен метаболізуватись і вийти. Відтак, відомо, що каву перед сном краще не вживати.

Збільшує холестерин

В кавових зернах містяться такі речовини, як кафестол і кафеоль, які з одного боку є протираковими, але з іншого боку можуть сприяти підвищенню рівня холестерину. Однак їх можна знайти в каві, звареної традиційним способом — в турці. Але ви не знайдете їх в напої, приготованому в кавоварці.

Викликає звикання

Є ті, хто називає кофеїн найпопулярнішим наркотиком у світі і стверджує, що синдром його відміни може викликати навіть м’язові болі і нудоту. Переважна більшість експертів заперечують такі прояви. В якості основного висновку можна прийняти позицію Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка визнає кофеїн речовиною, яка не викликає звикання.

Для схуднення

Дійсно, кофеїн може викликати короткочасне (і дуже незначне) прискорення метаболізму і тимчасове зниження апетиту. З цих причин його часто можна знайти в таблетках для схуднення. Проте немає серйозних доказів того, що тривале вживання кави може якось спричинитися до боротьби з непотрібними кілограмами.

Кава без кофеїну не містить кофеїну

Велике горнятко кави під назвою «без кофеїну» може містити від 3 до 20 міліграмів цієї речовини. Звісно, це невелика кількість (звичайна кава в аналогічній кількості матиме близько 300 міліграмів кофеїну). Але факт залишається фактом — кави без кофеїну не існує.

Загрожує вагітності

Хоча кофеїн може проникати через плаценту, немає ніяких доказів того, що кава, яку вживають в розумних кількостях, може загрожувати плоду. Сьогодні дослідники припускають, що вагітні жінки можуть споживати до 200 міліграмів кофеїну в день. Натомість треба абсолютно завжди обговорювати ці питання зі своїм лікарем!

Годуючі мами не можуть пити каву

Американська академія педіатрії визнала, що невелика кількість кофеїну може потрапити в грудне молоко. Проте розумний контакт з кавою є безпечним для немовляти. Однак, якщо жінка п’є дві, три або більше філіжанок кави в день, це може викликати проблеми зі сном у дитини.

Насамкінець

Такими є властивості напою, що виготовляють зі смаженого насіння плодів — «бобів» кавового дерева. Напою, історія якого писалась з часів перших цивілізацій Близького Сходу. Напою, який овіяний міфами і, нарешті, напою, про який знає і коли-небудь куштував кожен.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *