Електронна комерція

Сучасний світ — це світ глобалізації, автоматизації та вже великою мірою інформаційний та електронний світ. Всі зміни та процеси, що відбуваються сьогодні, не в останню чергу зачіпають сферу економіки, зокрема, сферу цифрової або ж електронної комерції. Остання включає в себе фінансові та торгові транзакції, які проводяться за допомогою комп’ютерних мереж. До електронної комерції відносять електронний обмін інформацією, електронну торгівлю, електронний рух капіталу, електронні гроші, електронний банкінг та інше.

Електронна комерція

З чого все починалося

Перші та найпростіші системи електронної комерції з’явилися у 1960-х роках в США та були в пригоді у транспортних компаніях для замовлення квитків та обміну інформацією між транспортними службами перед підготовкою до рейсів. Компанія American Airlines впровадила систему автоматизації процедури резервування місць на авіарейси. Сумісна з IBM розробка отримала назву SABRE[en] (Semi-Automatic Business Research Environment, Sabre) та розпочала свою діяльність 1964 року.

На початках електронна комерція опиралася на комунікації, які не належали до Інтернет, та використовувала різноманітні автономні стандарти та протоколи.

З розвитком інтернету на початку 1990-х виникла така собі електронна комерція у формі інтернет-магазинів, де користувачі за допомогою банківських карток могли замовляти товари та послуги. Завдяки низькій вартості обміну інформацією Інтернет став основною причиною вагомого зниження витрат у сфері електронної комерції. Таким чином знижується собівартість товарів та послуг, а ще це дуже зручно.

Про світову та українську е-commerce

В планетарному масштабі сфера e-commerce за підсумками 2017 року показала немале зростання +16%, при цьому досягнувши об’єму 1.5 трильйонів доларів. Подейкують, що ринок України в контексті перспектив є одним з найпривабливіших. На відміну від багатьох європейських країн, Уанету до рівня насичення ще дуже далеко.

Приблизний товарообіг послуг та товарів на ринку e-commerce в Україні на сьогодні складає близько 50 мільярдів гривень. Під час 2018 року прогнозувалось його зростання до 65 мільярдів. Найбільша група майданчиків в сегменті онлайн-торгівлі – це проекти компанії EVO – Prom.ua, Bigl.ua, Crafta.ua, Shafa.ua. За попередній рік українці витратили на них 14,2 мільярди гривень, що майже на 70% більше в порівнянні з роком, що передував раніш. Цікавим фактом є те, що 31% українських користувачів інтернету хоча б один раз робили покупку в онлайні. Українці частіш за все купували онлайн товари наступних груп: одяг, взуття і аксесуари, техніка та електроніка, товари для дому та саду. В 2017 році «Нова пошта» доставила близько 33 мільйонів посилок з інтернет-магазинів, що на третину більше, ніж за підсумками 2016 року.

Приблизно 45% всіх українських онлайн-покупців хоча б раз купували через соціальні мережі. Лідирує тут Facebook. Перед тим, як щось замовити чи придбати в магазині, покупці шукають інформацію про товар через пошук Google, читають огляди, відгуки, характеристики і порівнюють ціни. Це дуже зручно і таким чином можна підібрати для себе щось справді якісне та навіть недороге. Люди сьогодні дуже багато всього різного купують онлайн. Тому й вибір в онлайн-магазинах росте в геометричній прогресії. Наприклад, кількість товарів в асортименті інтернет-гіпермаркету Rozetka в 2017 році досягнула 1,2 мільйона позицій. В трійку найпопулярніших серед українців закордонних інтернет-магазинів входять Amazon, AliExpress та eBay. В Топ-10 найбільш відвідуваних сайтів України входять три майданчики, що пов’язані з онлайн-торгівлею: OLX.ua, Rozetka.com.ua, Prom.ua.

Українці дуже полюбляють замовляти чи купувати щось прямо зі своїх мобільних пристроїв. А це близько 30% всіх продажів онлайн. НБУ каже, що безготівкових платежів із використанням банківських карток в Україні проводиться більше третини від всіх платежів. За останні 9 місяців 2017 року українці за допомогою банківських карт здійснили в Інтернеті покупки на 215 мільярдів гривень.

Натомість в української е-commerce на теперішній час поки нема великих потужностей, і вона має кілька мінусів. Сегмент електронної комерції поки що займає не більше 4% від загального ринку роздрібної торгівлі в Україні. Одна з причин цього в тому, що малим підприємцям часто важко підтримувати та рекламувати власні сайти, частіш їм вигідніше працювати з майданчиком, який бере на себе частину навантаження. А це знижує поріг входу і необхідні об’єми інвестицій.

Якість оформлення гарантійних зобов’язань – одна з найбільших проблем ринку. Тільки третина онлайн-продавців готові видавати покупцю фіскальний чек на техніку з гарантійним талоном.

Насамкінець

В Україні існує незалежна професійна премія, яка присвоюється кращим гравцям e-commerce ринку – Ukrainian E-Commerce Awards. Нагорода присвоюється шляхом голосування і вперше її було засновано в 2013 році. А це говорить про те, що е-комерсантам є за що конкурувати й боротись. І це ще один стимул розвивати український онлайн-ринок.

На думку засновника «ModnaKasta» Андрія Логвіна, з урахуванням високих показників зростання і порівняно низького рівня конкуренції, в найближчі 2 роки варто очікувати приходу в Україну великих міжнародних гравців.

Зараз всього лише кожен п’ятий український покупець купує в Інтернеті, а частка електронної комерції складає всього не більше 6% від загального об’єму продажів в країні. Проте все велике завжди починається з малого.

Тож уперед і з піснею!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *