Сучасний світ — це світ глобалізації, автоматизації та вже великою мірою інформаційний та електронний світ. Всі зміни та процеси, що відбуваються сьогодні, не в останню чергу зачіпають сферу економіки, зокрема, сферу цифрової або ж електронної комерції. Остання включає в себе фінансові та торгові транзакції, які проводяться за допомогою комп’ютерних мереж. До електронної комерції відносять електронний обмін інформацією, електронну торгівлю, електронний рух капіталу, електронні гроші, електронний банкінг та інше.
З чого все починалося
Перші та найпростіші системи електронної комерції з’явилися у 1960-х роках в США та були в пригоді у транспортних компаніях для замовлення квитків та обміну інформацією між транспортними службами перед підготовкою до рейсів. Компанія American Airlines впровадила систему автоматизації процедури резервування місць на авіарейси. Сумісна з IBM розробка отримала назву SABRE[en] (Semi-Automatic Business Research Environment, Sabre) та розпочала свою діяльність 1964 року.
На початках електронна комерція опиралася на комунікації, які не належали до Інтернет, та використовувала різноманітні автономні стандарти та протоколи.
З розвитком інтернету на початку 1990-х виникла така собі електронна комерція у формі інтернет-магазинів, де користувачі за допомогою банківських карток могли замовляти товари та послуги. Завдяки низькій вартості обміну інформацією Інтернет став основною причиною вагомого зниження витрат у сфері електронної комерції. Таким чином знижується собівартість товарів та послуг, а ще це дуже зручно.
Про світову та українську е-commerce
В планетарному масштабі сфера e-commerce за підсумками 2017 року показала немале зростання +16%, при цьому досягнувши об’єму 1.5 трильйонів доларів. Подейкують, що ринок України в контексті перспектив є одним з найпривабливіших. На відміну від багатьох європейських країн, Уанету до рівня насичення ще дуже далеко.
Приблизний товарообіг послуг та товарів на ринку e-commerce в Україні на сьогодні складає близько 50 мільярдів гривень. Під час 2018 року прогнозувалось його зростання до 65 мільярдів. Найбільша група майданчиків в сегменті онлайн-торгівлі – це проекти компанії EVO – Prom.ua, Bigl.ua, Crafta.ua, Shafa.ua. За попередній рік українці витратили на них 14,2 мільярди гривень, що майже на 70% більше в порівнянні з роком, що передував раніш. Цікавим фактом є те, що 31% українських користувачів інтернету хоча б один раз робили покупку в онлайні. Українці частіш за все купували онлайн товари наступних груп: одяг, взуття і аксесуари, техніка та електроніка, товари для дому та саду. В 2017 році «Нова пошта» доставила близько 33 мільйонів посилок з інтернет-магазинів, що на третину більше, ніж за підсумками 2016 року.
Приблизно 45% всіх українських онлайн-покупців хоча б раз купували через соціальні мережі. Лідирує тут Facebook. Перед тим, як щось замовити чи придбати в магазині, покупці шукають інформацію про товар через пошук Google, читають огляди, відгуки, характеристики і порівнюють ціни. Це дуже зручно і таким чином можна підібрати для себе щось справді якісне та навіть недороге. Люди сьогодні дуже багато всього різного купують онлайн. Тому й вибір в онлайн-магазинах росте в геометричній прогресії. Наприклад, кількість товарів в асортименті інтернет-гіпермаркету Rozetka в 2017 році досягнула 1,2 мільйона позицій. В трійку найпопулярніших серед українців закордонних інтернет-магазинів входять Amazon, AliExpress та eBay. В Топ-10 найбільш відвідуваних сайтів України входять три майданчики, що пов’язані з онлайн-торгівлею: OLX.ua, Rozetka.com.ua, Prom.ua.
Українці дуже полюбляють замовляти чи купувати щось прямо зі своїх мобільних пристроїв. А це близько 30% всіх продажів онлайн. НБУ каже, що безготівкових платежів із використанням банківських карток в Україні проводиться більше третини від всіх платежів. За останні 9 місяців 2017 року українці за допомогою банківських карт здійснили в Інтернеті покупки на 215 мільярдів гривень.
Натомість в української е-commerce на теперішній час поки нема великих потужностей, і вона має кілька мінусів. Сегмент електронної комерції поки що займає не більше 4% від загального ринку роздрібної торгівлі в Україні. Одна з причин цього в тому, що малим підприємцям часто важко підтримувати та рекламувати власні сайти, частіш їм вигідніше працювати з майданчиком, який бере на себе частину навантаження. А це знижує поріг входу і необхідні об’єми інвестицій.
Якість оформлення гарантійних зобов’язань – одна з найбільших проблем ринку. Тільки третина онлайн-продавців готові видавати покупцю фіскальний чек на техніку з гарантійним талоном.
Насамкінець
В Україні існує незалежна професійна премія, яка присвоюється кращим гравцям e-commerce ринку – Ukrainian E-Commerce Awards. Нагорода присвоюється шляхом голосування і вперше її було засновано в 2013 році. А це говорить про те, що е-комерсантам є за що конкурувати й боротись. І це ще один стимул розвивати український онлайн-ринок.
На думку засновника «ModnaKasta» Андрія Логвіна, з урахуванням високих показників зростання і порівняно низького рівня конкуренції, в найближчі 2 роки варто очікувати приходу в Україну великих міжнародних гравців.
Зараз всього лише кожен п’ятий український покупець купує в Інтернеті, а частка електронної комерції складає всього не більше 6% від загального об’єму продажів в країні. Проте все велике завжди починається з малого.
Тож уперед і з піснею!