Ще грошей

Ще грошейВесь світ вже звик, що Україна просить гроші. То на відновлення економіки, то на АТО, то на проведення масштабних реформ. Багато глав держав вже не бажають чути про такі «прохання». Але тут згадали про Чорнобиль. Ця жахлива катастрофа сталася майже тридцять років тому. Але про неї пам’ятають і страшаться наслідків. А вони можуть ще відгукнуться. Адже зведений ще при СРСР саркофаг над АЕС, вже не справляється зі своїми обов’язками. Як відзначають багато фахівців в галузі атомної безпеки, у саркофазі присутні численні дірки. З яких в атмосферу потрапляють радіоактивні забруднення. Плюс до всього лише днями зуміли загасити лісову пожежу, яка вирувала в безпосередній близькості від станції. Все це наводить «жах» на сусідні держави (та й вся Європа побоюється).

Ось і підвернувся черговий привід попросити ще грошей у іноземних держав. Адже страх перед атомної заразою є у всіх. Так чому б не випросити ще грошей під цей привід.

Україна вже багато років будує новий саркофаг. Створено спеціальний фонд «Укриття». Але от час здачі постійно відкладається. А вартість проекту зростає щороку. Ось і до двадцятидев’ятиріччя катастрофи виявилось, що потрібно ще близько півмільярда євро для проекту. А чи вистачить цих грошей? Можливо, через рік знадобляться ще кошти?

Саркофаг будується вже близько десяти років. За цей час його вартість зросла мало не в десять разів. Спочатку було потрібно трохи більше ста мільйонів доларів. Зараз вартість перевалила за мільярд євро. А адже конструкція ще далеко не готова. І коли настане урочистий момент її установки — не зрозуміло.

Але от виникає питання: а чи дійсно всі гроші доходять туди, куди вони і прямували? Будується чи саме «укриття»? Чи робиться все, що потрібно для забезпечення безпеки? Корупція в Україні була завжди. І сьогодні, хоч з нею і намагаються боротися, вона процвітає. Тому велика ймовірність, що і нові сотні мільйонів євро, чиновники «освоять» швидко. Подібний досвід у них є, і навіть дуже великий.

А через рік, президент знову при кожній зустрічі проситиме ще кошти. При цьому можна знову налякати «злою» і «страшною» радіацією. Адже саркофаг так і не побудований. Його, навіть за найоптимістичнішими прогнозами, зможуть спорудити в 2017 році. А за такий великий термін можна зібрати (а потім і попиляти) гроші ще не раз.